Je bekijkt nu Week van het Gezin in de politiek
Gezinsplatform.nl overhandigt manifest aan CU in Avifauna tijdens Week voor het Gezin. Bron: (CVandaag)

Week van het Gezin in de politiek

Leestijd: 2 minuten

Tijdens de Week van het Gezin 2026 waren er meerdere zinvolle bijeenkomsten. Zo belegde de ChristenUnie een symposium en organiseerde de SGP een rondetafelgesprek.

Betrokken vaders, bloeiende samenleving

Op maandag 11 mei organiseerde de ChristenUnie een symposium in de Tweede Kamer. Het thema was ‘Betrokken vaders, bloeiende samenleving. Tijdens de bijeenkomst kwam emeritus hoogleraar pedagogiek en ‘vaderdeskundige’ Louis Tavecchio aan het woord. Hij deelde twee interessante bevindingen. Allereerst dat vaders de blik van het kind naar buiten richten: ‘Ga maar, je kunt het’. Terwijl moeders de blik van het kind naar binnen richten: ‘Kom maar, je kunt het’. De tweede bevinding is dat aanrakingen door vaders hetzelfde positieve effect hebben op pasgeboren baby’s als wanneer moeders dat doen.

Don Ceder, CU-kamerlid spant zich er al langer voor in om de rol van vaders in de samenleving te versterken. Eerder presenteerde hij al het manifest ‘Betrokken vaders, bloeiende samenleving.

Het manifest en het symposium geven ons waardevolle voeding om ook als Bijbels Beraad MV meer aandacht aan de rol van mannen en vaders te geven.

Gezinsbeleid

De SGP pleit er al jarenlang voor dat de overheid bij nieuwe wetgeving de belangen van gezinnen nadrukkelijker meewegen. Tijdens het rondetafelgesprek dat ze organiseerden, spraken ze met verschillende organisaties over de steun die gezinnen nodig hebben.

Aan tafel zaten de Eigen Kracht Centrale, stichting Buurtgezinnen en stichting Samen Oplopen. De Eigen Kracht Centrale helpt gezinnen om hun eigen netwerk te activeren. Stichting Buurtgezinnen zorgt ervoor dat kinderen een dagdeel per week kunnen meedraaien in een steungezin. Stichting Samen Oplopen koppelt een vrijwilliger voor een langere periode aan een gezin dat onder druk staat. Deze vrijwilliger wordt ondersteund door een professionele coördinator.

Een gezamenlijke zorg die besproken werd was de financiering van deze informele hulp. Ze hebben structurele financiering nodig. Financiering moet echter steeds opnieuw worden aangevraagd, waardoor steeds onzeker is of een bepaalde activiteit voortgang kan blijven vinden.

André Flach noemde het een veeg teken dat er in de Tweede Kamer zelfs geen meerderheid is voor een rondetafelgesprek. Daarom organiseerde de SGP deze nu zelf.

Manifest in Avifauna

Tijdens de gezinsdag in Avifauna overhandigde Gezinsplatform.nl aan Don Ceder een gezinsmanifest. Met het manifest roept de organisatie politici en beleidsmakers op om gezinnen nadrukkelijker centraal te stellen in beleid. Hiervoor deed de organisatie  vijf concrete voorstellen:

  • toets nieuw beleid structureel op de gevolgen voor gezinnen;
  • erken het gezin als fundament van de samenleving;
  • laat de regie over opvoeding primair bij ouders;
  • maak gezinsvorming en opvoeding betaalbaar en haalbaar;
  • bescherm tijd en stabiliteit binnen gezinnen.

Concreet vraagt de organisatie onder meer om lastenverlichting voor gezinnen, meer passende gezinswoningen en meer ruimte voor zorgtaken zoals mantelzorg. Ook pleit het platform voor beleid waardoor ouders meer tijd met hun kinderen kunnen doorbrengen. Daarnaast wil GezinsPlatform.NL dat relatie- en opvoedondersteuning onderdeel wordt van het basispakket in de zorg, aldus CVandaag.