Hoe aanspreken na transformatie?

Leestijd: < 1 minuut

Als iemand van man naar vrouw is getransformeerd en je hebt die persoon pas na de transitie leren kennen, mag je diegene dan nog als vrouw aanspreken vanaf het moment dat je van de transitie afweet? 

Christenen worden altijd geroepen om de waarheid te spreken. Tegelijkertijd is in zo’n situatie ook veel wijsheid nodig. Daarom is het goed om op een geschikt moment met die persoon te bespreken dat God in het negende gebod van je eist om altijd de waarheid te spreken en dat het daarom onmogelijk voor jou is om die persoon nog langer als vrouw aan te spreken. Je kunt misschien zelfs samen nadenken welke aanspreekvorm dan het beste past. Een transgender Kamerlid werd bijvoorbeeld door christelijke volksvertegenwoordigers structureel aangesproken als ‘kamerlid’.  

Je spreekt mensen met een transgenderidentiteit aan bij hun zelfgekozen identiteit, als je slechts af en toe met die persoon te maken hebt en er geen goede gelegenheid is tot gesprek. Pas als je er met de betreffende persoon over gesproken hebt en duidelijk hebt aangegeven waarom je moeite hebt met zijn/haar transgenderidentiteit, kun je hier van afwijken. Soms kun je in die fase het issue uit de weg gaan door in communicatie  geslachtsaanduidingen te vermijden.   

Literatuursuggestie(s): 

Transgender voornaamwoorden gebruiken?

Briefwisseling op CIP.nl tussen een transgender en ds. M. van Reenen

Vijf adviezen om pastoraal te spreken