Je bekijkt nu Bang voor mannen

Bang voor mannen

Leestijd: 2 minuten

Veel jonge vrouwen van de Generatie Z zijn bang voor mannen en bang voor relaties. Dat is de conclusie van Freya India, zelf zo’n jonge Gen Z vrouw. Ze schrijft hierover in haar nieuwe boek GIRLS®, Gen Z and the commodification of everything[1]. Die angst is een probleem, zeker als we jonge mensen willen aanmoedigen om een gezond, Bijbels huwelijk aan te gaan.

Ik denk dat deze angst een van de vele redenen is waarom jonge mensen later trouwen (zie ook dit artikel). Waar komt die angst vandaan? De invloed van de online wereld moeten we niet onderschatten. Generatie Z was de eerste generatie die opgroeide met smartphone en Sociale Media. Volgens Freya India worden de onzekerheden en angsten waar tienermeiden altijd mee geworsteld hebben, door de invloed van het internet zo uitvergroot dat ze onbehapbaar zijn geworden.

Neem relaties. Tienermeisjes zijn altijd onzeker geweest over jongens en verliefdheid. Maar, zoals India schrijft: “Wij waren de eerste generatie meisjes die hiermee te maken kreeg in een wereld waar flirten DM’s (Direct Messages) op Instagram en naaktfoto’s op Snapchat betekende. Daten was voor ons het swipen door mensen alsof ze spullen in een catalogus waren; (…) Velen van ons keken naar gewelddadige porno voordat we zelfs maar een eerste kus hadden gehad, voordat we zelfs maar hand in hand liepen met een jongen” (blz. 192, GIRLS).

In een interview over haar boek reageert de interviewer op deze uitspraak met een anecdote. Hij vertelt dat hij onlangs een date had met een veel jongere vrouw. Deze vrouw vertelt hem dat ze niet meer uit wil met mannen van haar leeftijd. De reden? “Op een gegeven moment zie ik dat ze niet meer naar me luisteren. Ze krijgen dan een bepaalde blik in hun ogen. Die vertelt me dat ze nadenken over wat ze straks allemaal met mijn lichaam willen doen”. 

Laten we niet onderschatten wat het bezitten van een smartphone met onbeperkt internet met deze hele generatie gedaan heeft.

Wellicht is dat ook deels de reden waarom het gebruik van het woord jager, als naam voor het nemen van initiatief in een relatie, voor velen zo’n allergische reactie heeft opgeroepen. Waar de oudere generatie fijne herinneringen heeft aan de periode van ‘het hof maken’, denkt de jongere generatie aan het ongewenst ontvangen van foto’s van geslachtsdelen, de vraag om naaktfoto’s, of de afschuwelijke, mensonterende beelden van gewelddadige porno.

Zoals Freya India zegt in eerder genoemd interview: “We kunnen niet verwachten dat jonge mensen die in hun kinder- en tienerjaren blootgesteld zijn aan gewelddadige porno, datingapps en social media – waar ze leren elkaar en zichzelf te zien als een product – bij het ouder worden al die invloed achter zich kunnen laten en gezonde relaties gaan vormen.”

De invloed van porno gaat ook onze jongeren niet voorbij. Ook voor hen geldt dat we de verwoestende invloed daarvan terugvinden in hun relatievorming.

Een van de belangrijkste dingen die we onze jongeren moeten leren is dat mensen geen producten zijn, maar geschapen naar Gods beeld en dus van waarde. Daarnaast dat mannen, als het sterkere geslacht, de taak hebben vrouwen te beschermen tegen alle vormen van geweld. Porno (gebruiken) is het tegenovergestelde van wat een Bijbelse man behoort te doen. Vervolgens moeten we af van de gedachte dat tieners onbeperkt internet, Snapchat of TikTok ‘nodig hebben’. Nu is de tijd om over te stappen op een veilige telefoon.


[1] Vrij vertaald: MEIDEN®, Gen Z en hoe alles een product werd